Zespół Szkół Nr 1 w Stobiernej

Stobierna 357, 36-002 Jasionka

Procedura występowania w przypadku wagarów

Procedura postępowania w przypadku wagarów

1. Na godzinie wychowawczej rozliczana jest frekwencja od ostatniego okresu rozliczeniowego.

Wszystkie godziny nieusprawiedliwione w terminie uważane są za wagary.

2. Usprawiedliwiane są tylko te godziny, o których rodzic wie i których daty jest w stanie umieścić na usprawiedliwieniu. Szkoła nie honoruje usprawiedliwień, w których rodzic prosi o usprawiedliwienie dziecku wszystkich nieobecności bez powoływania się na konkretne daty.

3. Jeżeli nieusprawiedliwione nieobecności ucznia powtarzają się, wychowawca przeprowadza z uczniem rozmowę dyscyplinującą. Informuje ucznia o konsekwencjach, jakie poniesie z powodu powtarzających się nieobecności na lekcjach. O tym fakcie powiadamia rodziców ucznia i pedagoga szkolnego.

4. W przypadku dalszego występowania wagarów (15-20 godzin) wychowawca udziela pisemnego upomnienia uczniowi wpisując uwagę do dziennika.

5. Wychowawca organizuje spotkanie z rodzicami (prawnymi opiekunami) ucznia, podczas którego informuje o liczbie godzin nieusprawiedliwionych, konsekwencjach prawnych wynikających z tego faktu, konieczności systematycznej kontroli dziecka w szkole (osobiście lub telefonicznie), zastosowaniu przez szkołę form zaradczych i kontrolnych.

6. Wychowawca i Pedagog szkolny obejmuje ucznia indywidualną opieką w celu motywowania go do systematycznego uczęszczania na zajęcia szkolne.

7. Po wyczerpaniu wszystkich możliwych działań pedagogicznych i dalszych wagarów ucznia, dyrektor wysyła pisemne zawiadomienie do rodziców (prawnych opiekunów) informujące o nieobecności ucznia w szkole, a więc nierealizowaniu przez niego obowiązku szkolnego. Przez nierealizowanie obowiązku szkolnego należy rozumieć nieusprawiedliwioną nieobecność w okresie jednego miesiąca, na co najmniej 50% obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

8. Gdy uczeń nie spełnia obowiązku szkolnego, dyrektor kieruje do jego rodziców (prawnych opiekunów) upomnienie zawierające:

1) stwierdzenie, że obowiązek szkolny nie jest realizowany,

2) wezwanie do bezzwłocznego posyłania dziecka do szkoły,

3) informację, że niespełnienie obowiązku jest zagrożone skierowaniem sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego.

Załączniki:

Procedura występowania wagarów

Utworzono dnia 14.03.2024, 11:00

Utworzono dnia: 14.03.2024

Historia publikacji

• 14.03.2024 11:00, Administrator
    Dodanie załącznika: Procedura występowania wagarów
  • 14.03.2024 11:00, Administrator
    Dodanie strony: Procedura występowania w przypadku wagarów